Wielu z Was rozpoczynając zdrowy styl życia zastanawia się nad tym czy będzie musiało całkowicie zrezygnować ze swoich małych przyjemności np: alkoholu. Analizując szereg artykułów, badań które zostały przeprowadzone w ostatnich latach przez naukowców z całego świata, mogę z całą odpowiedzialnością napisać że we wszystkim należy stosować zasadę złotego środka. Oczywiście osoby chore pewnych rzeczy nie mogą przeskoczyć. Jak to mówił mój ulubiony profesor: ” osoby zdrowe mogą żyć w sposób zdrowy i niezdrowy, osoby chore tego wybory nie mają”.
Analizując nasze drobne przyjemności z zakresu środków alkoholowych, tak jak wszędzie są pozytywne i negatywne skutki picia tego środka. Wszystko zależy od ilości, podłoża genetycznego ale również środowiska. Poniżej najważniejsze negatywy i najnowsze pozytywy:
Negatywne oddziaływanie alkoholu:
- Alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy co powoduje zmiany nastroju, myślenia, zachowania. Większość pijących uważa, że działa pobudzająco. Działanie takie występuje w pierwszej fazie. W drugiej to już tylko znużenie, senność, spowolnione ruchy.
- Wg. WHO nadużycie alkoholowe znalazło się wśród pięciu najważniejszych przyczyn zgonów w krajach zamożnych, spowodowane bezpośrednio lub pośrednio alkoholem.
- Koniecznie należy również wspomnieć, że wśród osób, które często piją alkohol zauważono braki minerałowe, które wpływają na częste występowanie chorób.
- Nadużywanie alkoholu w dużej mierze obciąża narządy wewnętrzne np: trzustka, wątroba.
Pozytywne oddziaływanie alkoholu
- Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych udowodnili, że osoby które dziennie piją do 10g alkoholu etylowego rzadziej od abstynentów cierpią na schorzenia dotyczące płuc, bólów stawów, kręgosłupa, są aktywniejsi fizycznie, rzadziej zapadają na depresje.
- W Emony University School of Medicine i Yale University School Of Medicine w Stanach przeprowadzono badania z których jednoznacznie wynika , że umiarkowane picie ma związek z niższą zachorowalnością na choroby serca, bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku serca.
- Natomiast naukowcy z Harvard School of Public Health odkryli gen, który odpowiedzialny jest za wpływ alkoholu na organizm ludzki. Twierdzą oni, że gen ten pojawia się w dwóch postaciach- jeden rozbija alkohol szybko inny wolno. Może zdarzyć się, że odziedziczymy jeden gen taki i jeden taki albo dwa wolne lub dwa szybkie. Badania dowiodły, że osoby które mają dwa geny wolne 2,5 razy dłużej trawią alkohol od ludzi, którzy dostali dwa geny szybki. Okazuje się, że dwa geny szybkie posiada aż 1/6 białych, taki schemat jest bardzo rzadki u pozostałych ras.
- Naukowe czasopismo British Medical Journoe opublikowało pracę uczonych z której wynika iż alkohol wyrządza najmniejsze szkody w organizmie kobiety po 55 roku życia a u mężczyzny po 34.
Po tej dawce naukowych doniesień zostawiam Wam decyzje o piciu alkoholu. Tak jak przy każdej innej przyjemności pamiętamy:
- Stosujemy zasadę złotego środka
- Najbezpieczniejsze alkohole to: wódka, gin, wino wytrawne
- Najbezpieczniejsze drinki to: wódka z herbatą lub wodą z cytryną
- Unikamy sztucznych dodatków do drinków: syropy, owoce przetworzone, syropu itp.
- Na następny dzień: warzywa, woda, aktywność
Miłej zabawy:)