Mniszek lekarski występuje w całej Europie, Azji i na terenie oby Ameryk. Jest postrzegany głównie jako chwast, który jest trudny do wyplewienia. Musimy jednak wiedzieć, że ten sam chwast, na który tak dużo narzekamy ma wspaniałe właściwości lecznicze. Do niedawna mlecz był zbierany głównie z łąk, obecnie na terenie Niemiec i Francji pojawiły się duże plantacje tej rośliny.
W XVIII w. zioło nazywane było „męską stałością” lub „niestałością” bowiem uważano iż wpływa głównie na aktywność seksualną. Podawano je niechętnie kobietą, gdyż obawiano się ich zdrad. Natomiast bardzo często sięgali po niego mężczyźni. Dobroczynne działanie mniszka zauważyli jako pierwsi Chińczycy, wzmianki o jego właściwościach można znaleźć w księgach arabskich w XI w., do europejskich zielników dotarł w XVI w.
Zastosowanie
Obecnie nasz „zdrowotny chwast” wykorzystywany jest na szeroką skalę pod kątem medycznym.
Substancje czynne znajdują się zarówno: w kwiecie, liściach i korzeniach. Korzenie mniszka posiadają dużą ilość garbników. Szczególnie cenne jest to iż stanowią źródło łatwo przyswajalnego potasu. Liście mniszka obfitują w ogromną ilość flawonoidów oraz związków mineralnych i witamin. Kwiaty mniszka posiadają ogromną ilość olejków eterycznych i fitoestrogenów.
Mniszek lekarski posiada liczne właściwości zdrowotne, które zostały potwierdzone naukowe:
- właściwości antynowotworowe – właściwości zostały potwierdzone przez naukowców z Kanady. Chorym podawano herbatę z korzenia mniszka, ich stan uległ poprawie,
- właściwości przeciwcukrzycowe – posiada inulinę która spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi,
- właściwości moczopędne – wykorzystywany jest u osób z upośledzeniem funkcjonowania pęcherza moczowego. Posiada funkcję odtruwającą, czyszczącą krew,
- poprawia trawienie – działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego,
- wzmacnia odporność – wpływa pozytywnie na funkcję białych krwinek krwi, przez co pobudza działanie antywirusowe i antybakteryjne,
- wpływa na odchudzanie – inulina w mniszku hamuje łaknienie, zwiększa uczucie sytości. Posiada lekki słodkawy smak przy czym jest mało kaloryczny,
- wpływa na przyśpieszenie gojenia się ran.
Sok ze świeżo złamanego mlecza często wykorzystywany jest w walce z brodawkami i kurzajkami.
Wino z płatków mniszka lekarskiego.
Skład: 2,5 litra płatków mniszka, 3 litry wrzącej wody, 0,5kg cukru, sok z 2 cytryn lub limonek, cztery mandarynki, 1 x łyżeczka drożdży winiarskich.
Sposób wykonania: do garnka wrzucamy płatki zioła, pokrojone kostkę mandarynki, całość zalewamy 2 l wrzątku. Następnie odstawiamy na dwa dni w ciemne chłodne miejsce. Kolejnym krokiem jest sporządzenie syropu. Przepis jest bardzo prosty do 1l wrzącej wody wsyp 1 kg cukru, gotuj na wolnym ogniu następnie odstaw do ostudzenia. Po upływie 3 dni musimy przecedzić wywar z kwiatków, dodać do niego syrop oraz sfermentowane drożdże winiarskie. Tak przygotowany produkt odstawiamy na 8 tygodni.
Napar z korzenia i ziela mniszka lekarskiego.
Rozdrobniony korzeń i ziele zalać wrzątkiem, przykryć naczynie pokrywką, odczekać 10 minuty. Po nasiąknięciu pić 2 – 3 razy dziennie.
Sok ze świeżych liści i korzeni
Po zebraniu świeżego surowca należy dokładnie umyć liście i korzeń. Tak przygotowanego mniszka wrzucamy do sokowirówki lub blendera.
Płatki i liście mniszka coraz częściej wykorzystujemy również w sałatkach i w zupach.
Przeciwwskazania
Osoby, które powinny odpuścić sobie tego chwasta to przede wszystkim osoby z wrzodami a także osoby, które mają nadwrażliwość na to zioło.
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, zadzwoń lub napisz maila.
Joanna Śledziona – FitLineFood
📞781 994 306
asia@fitlinefood.pl