Cynamon znany jest na świecie od setek lat, prawdopodobnie jest najstarszą przyprawą świata. Przyprawa ta swego czasu była bardziej znana niż złoto. Pierwsze zapiski o wykorzystaniu cynamonu można zauważyć w Chinach, następnie w Egipcie ale również w Azji i Australii. Cynamon wykorzystywany był zarówno pod kątem kulinarnym jak i leczniczym. Cynamon od zawsze stosowany był w trzech formach: w postaci lasek, w formie sproszkowanej lub w formie olejku cynamonowego. Cynamon uzyskujemy z kory drzewa cynamonowego, które jest wiecznie zielone.
Cynamon posiada oprócz znanym każdemu właściwością kulinarnym właściwości zdrowotne. W swoim składzie posiada: olejki eteryczne, które zawierają aldehyd cynamonowy, flawonidy, taniny cynamonowe. Substancje te działają przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie. Szczególnie korzystnie wpływają na zakażenia wirusowe u osób chorych na AIDS. Stosunkowo niedawno naukowcy uznali, iż cynamon świetnie się sprawdza jako środek przeciwalergiczny. Wykryto również, że idealnie wpływa na leczenie wrzodów. Obecnie prowadzone są badania dotyczące wpływu cynamonu na poziom cukru we krwi. Już dziś wiadomo, że u osób które regularnie spożywają cynamon poziom glukozy spada.
Ponadto już teraz wiadomo, że cynamon :
- Wspiera procesy trawienne. Jego działanie wykorzystywane jest u osób: z jelitami drażliwymi, cierpiących na niestrawność, borykających się z biegunkami, zaparciami, wzdęciami. Niszczy on różnego rodzaju patogenny w tym Candide. Bardzo ważny jest fakt, iż cynamon na całym świecie wykorzystywany jest przez zielarzy w walce z cholesterolem. Badania naukowe potwierdziły to zjawisko. Cynamon istotnie obniża trójglicerydy i zły cholesterol.
- Właściwości antyoksydacyjne. Cynamon wykazuje większe właściwości chroni organizm od wolnych rodników lepiej niż witamina E. Przez co coraz częściej wykorzystywany jest w kosmetyce.
- Obecnie trwają badania, które mają potwierdzić działanie antynowotworowe. Już teraz wiadomo iż aldehyd cynamonowy odgrywa najważniejszą rolę chroniącą organizm przed czynnikami rakotwórczymi .
- Właściwości zwalczające chorobę Alzheimera i Parkinsona. Naukowcy z USA przekonują iż substancje zawarte w cynamonie tj.: aldehyd, epikatechina opóźniają w/w choroby a nawet mogą całkowicie zapobiec ich powstawaniu.
Według danych pobranych z : USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Wartości odżywcze zmielonego cynamonu (w 100 g/w 1 łyżeczce, tj 2,6 g)
Wartość energetyczna – 247/6 kcal
Białko ogółem – 3.99/0.10 g
Tłuszcz – 1.24/0.03 g
Węglowodany – 80.59/2.10 g (w tym cukry proste 2.17/0.06)
Błonnik – 53.1/1.4 g
Witaminy
Witamina C – 3.8/0.1 mg
Tiamina – 0.022/0.001 mg
Ryboflawina – 0.041/0.001 mg
Niacyna – 1.332/0.035 mg
Witamina B6 – 0.158/0.004 mg
Kwas foliowy – 6/0 µg
Witamina A – 295/8 IU
Witamina E – 2.32/0.06 mg
Witamina K – 31.2/0.8 µg
Minerały
Wapń – 1002/26 mg
Żelazo – 8.32/0.22 mg
Magnez – 60/2 mg
Fosfor – 64/2 mg
Potas – 431/11 mg
Sód – 10/0 mg
Cynk – 1.83/0.05 mg
Poniżej kilka ciekawych przepisów jak wykorzystać cynamon w domowym lecznictwie:
Nalewka cynamonowa:
Składniki: 1 laska cynamonu, 110 gr brązowego cukru, 0,5l spirytusu.
Wykonanie. Do słoika wrzucamy laskę cynamonu i cukier. Następnie zalewamy spirytusem. Słój zakręcamy, odstawiamy w ciemne miejsce na kilka tygodni, codzienne potrząsamy słoikiem. Po 4 tygodniach przecedzamy przez gazę, przelewamy do butelki, odstawiamy na 4 miesiące.
Syrop – miód z cynamonem:
Składniki: miód, cynamon. goździki.
Wykonanie: do gotującej wody wrzucamy laskę cynamonu i goździki, gotujemy na małym ogniu kilka minut następnie odstawiamy i dodajemy miód.
Olejek z cynamonu:
Składniki: oliwa extra virgin, laski cynamonu.
Wykonanie: Zalewamy laski cynamonu oliwą, tak aby nie wystawały. Szczelnie zamykamy, potrząsamy od czasu do czasu- odstawiamy na 2 tygodnie. Po upływie 2 tygodni oliwę odcedzamy. Używamy osobno lub jako dodatek do potraw.
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, zadzwoń lub napisz maila.
Joanna Śledziona – FitLineFood
📞781 994 306
asia@fitlinefood.pl