Kwiat gałki muszkatołowej jest ziołem mało znanym. O ile sama gałka używana jest przez nas w kuchni i jest dość popularna to kwiat tej samej rośliny niestety nie.
Czym jest kwiat gałki muszkatołowej?
Kwiat gałki muszkatołowej otacza owoc, czyli gałkę która tak dobrze jest nam znana. Kwiat gałki muszkatołowej jest o wiele intensywniejszy od samej gałki, świetnie podkreśla smak każdej potrawy ale również posiada szereg właściwości zdrowotnych.
Historia
Pierwsza wzmianka na temat kwiatu gałki muszkatołowej pojawiła się już w starożytnych Indiach w Ajurwedzie. Do Europy dotarła w IX w. Jak tylko dotarła do Europy stała się bardzo popularna zarówno pod kątem kulinarnym jak i medycznym. Kwiat gałki muszkatołowej uprawiany był jedynie na Zanzibarze, obecnie plantacje występują w: Indiach, Malezji, Gwineji, Sri Lance.
Kwiat gałki był bardzo popularnym ziołem w medycynie ludowej. Praktycznie wszystkie kultury starożytne z niego korzystały. Obecnie już wiemy dlaczego zawdzięczamy tak wielką popularność. Kwiat gałki posiada bardzo dużo związków wpływająco korzystnie na cały organizm.
Związki zdrowotne
Wartość energetyczna – 525/37 kcal
Białko ogółem – 5.84/0.41 g
Tłuszcz – 36.31/2.54 g
Węglowodany – 49.29 g/3.45 (w tym cukry proste 2.99/0.21)
Błonnik – 20.8/1.5 g
Witaminy
Tiamina – 0.346/0.024 mg
Ryboflawina – 0.057/0.004 mg
Niacyna – 1.299/0.091 mg
Witamina B6 – 0.160/0.011 mg
Kwas foliowy – 76/5 µg
Witamina A – 102/7 IU
Witamina C – 3.0/0.2 mg
Minerały
Wapń – 184/13 mg
Żelazo – 3.04/0.21 mg
Magnez – 183/13 mg
Fosfor – 213/15 mgPotas – 350/24 mg
Sód – 16/1 mg
Cynk – 2.15/0.15 mg
Kwasy tłuszczowe
nasycone – 25.940/1.816 g
jednonienasycone – 3.220/0.225 g
wielonienasycone – 0.350/0.024 g
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference.
Działanie zdrowotne
Związki zawarte w kwiecie gałki muszkatołowej wspomagają trawienie, poprawiają apetyt. Kwiat świetnie sprawdzi się przy bólach reumatycznych, przynosi ulgę przy wymiotach, rozwolnieniach. Skorzystają z jej właściwości osoby cierpiące na astmę. Zioło te redukuje stres, poprawia pracę mózgu, poprawia sen. Pamiętaj jednak, że tak jak przy innych ziołach tak samo przy kwiecie gałki ważna jest jakość zioła które dostarczamy do naszego organizmu. Zioła suszone powinny być na świeżym powietrzu w sposób naturalny. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że posiadają odpowiednią ilość dobroczynnych substancji.
Zastosowanie
Ze względu na liczne właściwości zdrowotne warto stosować kwiat gałki na co dzień w kuchni, świetnie nadaje się jako przyprawa do:
- zup o charakterze wschodnim,
- kremów o mniej intensywnym smaku,
- do kotletów mielonych,
- pasztetów
- koktajli rozgrzewających,
- pierników,
- ciast o charakterze korzennym.
Kwiat gałki świetnie rozgrzewa i usuwa stany zapalne w organizmie. Można go użyć i przygotować jako wywar, w którym będziemy moczyć nogi lub ręce lub stosować jako wywar do wdychania dla osób cierpiących na astmę.
Przepisy
Wywar do moczenia rąk i nóg
Składniki:
Cynamon, anyż, kwiat gałki, korzeń pokrzywy, siemię lniane.
Sposób przygotowania:
Do gotującej wody wrzuć zioła. Zawsze w proporcji ¼ ziół, ¾ wody. Następnie odcedzamy, lekko chłodzimy. Możemy dodać miodu , około ¼ słoika.
Wywar niemal natychmiast usuwa ból na rękach lub nogach.
Wywar do inhalacji
Składniki:
Kwiat gałki, mięta, skórka cytryny, oregano.
Sposób przygotowania:
Do gotującej wody wrzuć zioła. Zawsze w proporcji ¼ ziół, ¾ wody. Gorący garnek stawiamy koło łóżka przed snem. Pamiętaj o zamknięciu pokoju.
Przeciwwskazania
Nadmiar kwiatu gałki jest niebezpieczna dla zdrowia, ze względu na mirystycynę, która posiada właściwości halucenogenne.
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, zadzwoń lub napisz maila.
Joanna Śledziona – FitLineFood
📞 781 994 306
asia@fitlinefood.pl