W medycynie ludowej korzeń pokrzywy obecny jest już od niepamiętnych czasów. Wykorzystywany jest w różnych kulturach na różnych kontynentach. To właśnie dzięki korzeniu pokrzywy sama pokrzywa stała się bardzo popularnym ziołem ze względu na liczne właściwości prozdrowotne.
Korzeń ma o wiele silniejsze właściwości od liści pokrzywy. Korzeń posiada ogromne właściwości zdrowotne które pozwalają na przyrządzenie cudownych wywarów i naparów, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia.
Historia
Pierwsze wzmianki na temat korzenia pokrzywy pojawiły się już w starożytności, Indie, Grecja, Chiny to kraje gdzie korzeń pokrzywy był bardzo popularny. Następnie został rozpowszechniony na resztę krajów. Najbardziej znany był w Europie i w Azji. Korzeń pokrzywy znany był ze swoich właściwości zdrowotnych i wykorzystywany był bardzo powszechnie. To właśnie on rozpowszechnił pokrzywę w tym liście. Około XVII wieku pokrzywa wykorzystywana była zarówno pod kątem medycznym jak i spożywczym, a co najważniejsze była wykorzystywana w codziennym życiu. Dopiero rozwój farmakologii spowodował że pokrzywa została zastąpiona suplementami o zawartości ekstraktów z pokrzywy.
Związki zdrowotne
Makro i mikroelementy:
- magnez
- fosfor
- wapń
- siarkę
- żelazo
- potas
- jod
- krzem
- sód
- witamina A
- witamina K
- witamina B2
- witamina C
Związki aminowe i garbnikowe
- kwas pantotenowy (witamina B5)
- kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, glikolowy, glicerolowy)
- olejki eteryczne
- sole mineralne
- chlorofil
- serotonina
- histamina
- acetylocholina
- karotenoidy
- fitosterole
- flawonoidy
- flawonoidy
Działanie zdrowotne
Korzeń pokrzywy stosuje się w leczeniu zaburzeń hormonalnych, przywraca sprawności gruczołowi krokowego. Świetnie się sprawdza jako zioło przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, jest wykorzystywany w chorobach jelit, oraz chorobach wrzodowych. Korzeń pokrzywy poprawia żywotność plemników a co za tym idzie wpływa na płodność. Wywar z korzenia pokrzywy używa się również w stanach zapalnych – reumatycznych, w leczeniu różnych stanów cukrzycy a także w chorobach pasożytniczych, oraz moczopędnie chcą poprawić działanie nerek.
Zastosowanie
Ze względu na liczne właściwości zdrowotne warto korzeń pokrzywy dodawać jako dodatek do różnych dań. Osobiście wypraktykowałam kilka dań gdzie korzeń pokrzywy smakuje naprawdę idealnie.
Wysuszony korzeń w postaci mąki dodawaj do:
- swoich ulubionych koktajli
- jako zagęszczacz do sosów i zup
- do chleba jeśli pieczesz
- do ciast i ciasteczek
- do owsianek
Przepisy
Wywar z korzenia pokrzywy do płukania włosów.
Składniki: korzeń pokrzywy, liście pokrzywy, skrzyp polny, jaśmin kwiat, róża kwiat.
Sposób przygotowania:
Do gotujące wody wrzucamy zioła, zawsze w proporcji ¾ wody i ¼ ziół. Gotujemy przez około 2 minuty. Uzyskany wywar odcedzamy i przelewamy do butelki. Butelkę możemy trzymać w łazience, przy codziennym zastosowaniu i przy średniej długości włosów starczy na około 1 tygodnia. Włosy płukanką płuczemy po spłukaniu odżywki do włosów.
Napar z korzenia pokrzywy do oczyszczenia nerek.
Składniki: korzeń pokrzywy, liście pokrzywy, natka pietruszki, koper włoski, koper ogrodowy.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki mieszamy. Stosujemy 3-4 razy dziennie, jedna łyżka na jeden kubek. Zalewamy gorącą wodą.
Przeciwskazania
Korzeń pokrzywy nie powinny stosować osoby chorujące na:
- przewlekłe zapalenie nerek
- nowotwory
- mięśniaki
- osoby posiadające zbyt dużą ilość żelaza we krwi.
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, zadzwoń lub napisz maila.
Joanna Śledziona – FitLineFood
📞 781 994 306
asia@fitlinefood.pl