Kiedy jedzenie staje się problemem.
W czasie swojej praktyki wielokrotnie napotkałam się z pacjentami, którzy mają ogromne trudności zdrowotne, bliżej niezdiagnozowane, lub też w sposób patowy nakładający się na siebie . Do niedawna temat nietolerancji pokarmowej, bądź nadwrażliwości był tematem tabu, traktowanym po omacku. Obecnie problem ten jest bardzo częsty, występuje we wszystkich grupach wiekowych i może wystąpić praktycznie zawsze. Zdarza się również tak, że wiele osób boryka się z różnymi dolegliwościami nie będąc świadomym tego, że ich złe samopoczucie i różnego rodzaju dolegliwości spowodowane są zaburzeniami nietolerancji organizmu na określony produkt.
Dlaczego tak wielka grupa osób posiada tak liczne nietolerancje ?
Jest to temat na który nie ma obecnie jednoznacznej odpowiedzi. Na nietolerancję pokarmową może wpływać nasz styl życia, wysoko przetworzone jedzenie, szybkie jedzenie, brak sportu, zanieczyszczenia pośrednio mogą wpłynąć na występowanie nietolerancji. Naukowcy są za to zgodni co do jednego, monotematyczne jedzenie, powoduje w dużej mierze nietolerancje. Idealnym przykładem są sportowcy. W okresie wzmożonej aktywności, zazwyczaj spożywają dużą ilość produktów białkowych na które w późniejszym okresie zaczynają mieć nietolerancje pokarmową. Kolejnym przykładem są coraz liczniej pojawiające się nietolerancje na związki chemiczne występujące w pokarmach. Zauważono to u osób, które w dużej ilości spożywają produkty gotowe, czy mocno przetworzone. Często też osoby cierpiące nie wiążą swoich dolegliwości z nietolerancjami, myśląc że objawiamy są jedynie problemy gastryczne. Nic bardziej mylnego, oczywiście jest to objaw który w dużej mierze występuje prawie zawsze ale oprócz niego jest szereg innych.
Objawy które mogą wskazywać na nietolerancję pokarmową:
- migreny i bóle głowy,
- zespół jelita nadwrażliwego,
- biegunki,
- zgaga,
- refluks,
- fibromialgia,
- artretyzm,
- bóle stawów i mięśni,
- chroniczne zmęczenie,
- przewlekłe zapalenie zatok,
- bezsenność,
- wykwity skórne,
- autyzm/ ADHD.
Jakie produkty nam szkodzą ?
Dodatkowym utrudnieniem jest problem z wychwyceniem, które produkty nam szkodzą lub które substancje. Reakcje pokarmowe zazwyczaj występują z opóźnieniem. Opóźnienie może być nawet kilkudniowe. Często zdarza się też, że osoby spożywające małe ilości danych produktów na które mają nietolerancje nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Natomiast mała dawka negatywnie w tym samym czasie oddziałuje na nasze jelita, degradując je. Często zdarza się również, że dopiero nałożenie różnych reaktywnych dla nas produktów powoduje dyskomfort. Już teraz wiadomo, że żywność i ich dodatki oddziałują bardzo mocno na nasz organizm. Na stan Twojego organizmu w dużej mierze wpływa Twoja dieta. Często jej negatywnymi skutkami są liczne choroby, na które otrzymujesz liczne lekarstwa. Niestety jeśli okaże się, że Twoje choroby są spowodowane dietą, lekarstwa będą maskować jedynie problem. Dlatego bardzo ważne jest aby znaleźć przyczynę a nie wyciszać jedynie objawy.
Testy MRT.
Wykonanie testów, jest w takiej sytuacji priorytetowa. Pozwala na określenie przyczyny stanu zapalnego i jego eliminacje. Musimy jednak pamiętać, że samo odrzucenie nie spowoduje efektu wow. Należy również umiejętnie zastąpić odrzucany produkt w taki sposób aby nie spowodował utraty witamin i mikroelementów w naszym organizmie. Wielokrotnie spotkałam się z niebezpiecznymi praktykami odrzucenia i niezastąpienia ich innymi produktami. Skutkiem jest zazwyczaj apatyczność, zmęczenie, pogarszający się stan naszego organizmu. W takim wypadku nietolerancja nie będzie wpływała negatywnie na nasze jelita ale nie odczujemy większej zmiany w samopoczuciu. A to przecież nie o to chodzi.
Nie rób tego sam.
Dlatego bardzo ważne aby osoba u której wykryto nietolerancję była pod opieką dobrego dietetyka, który w pierwszej fazie zaznajomi ją z podstawowymi zasadami. Idealnym przykładem jest mleko. Często pojawia się jako produkt na który mamy nietolerancję. Zazwyczaj wtedy unikamy produktów mlecznych. W takiej sytuacji należy sprawdzić czy występują nietolerancje krzyżowe na mleko kozie, owcze, bydlęce. Jeśli tak warto zastąpić je produktami roślinnymi lub też mało znanym mlekiem klaczy które nie ma reakcji krzyżowych i jest najbardziej wartościowym mlekiem. Często podawane jest u niemowląt z mocną nietolerancją na mleko. Kolejny problem to wegetarianie z drażliwymi jelitami z nietolerancją na mleko. W takim przypadku odpadają rośliny strączkowe, które nasilają drażliwość jelit i trzeba nieźle pogłówkować aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość białka zgodnie z preferencjami pacjenta i dolegliwościami chorobowymi. Jeszcze gorzej mają weganie z tą samą problematyką. Dlatego bardzo ważne jest aby chcąc naprawić jedną rzecz nie zepsuć kolejnej.
Dlaczego wybrałam właśnie testy MRT ?
Testy MRT są oznakowane znakiem CE i wpisane do Europejskiej Bazy Wyrobów Medycznych EDUMED zgodnie z wymaganiami dyrektywy 98/97 EU oraz polską ustawą o wyrobach medycznych. Producentem testów jest Oxfors Biomedical Inc. USA.
Obejmują opatentowane badanie krwi MRT, które uwzględnia typ 3 i częściej występujący typ 4 opóźnionych reakcji alergicznych. Wykrywa też nadwrażliwość na chemiczne dodatki do produktów spożywczych.
Na podstawie wyników testu, przeprowadzonego wcześniej wywiadu wprowadza się program żywieniowy LEAP (lifestyle, eating, perforance). Pierwszy kilkudniowy etap polega na oparciu żywienia na najbezpieczniejszych produktach. W kolejnych tygodniach listę rozszerzamy. Ostatni etap – to nowy etap odżywiania najczęściej już bez nietolerancji pokarmowych. Oczywiście, że zdarza się że niektórych produktów nie będziemy mogli jeść do końca życia ale wtedy wiemy jak je zastępować.
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, zadzwoń lub napisz maila.
Joanna Śledziona – FitLineFood
📞 781 994 306
asia@fitlinefood.pl