Trochę historii.
Hirudoterapia miała swój początek już w medycynie staroindyjskiej i ajurwedańskiej. Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii. Stosowana była również w starożytnym Egipcie i Grecji. W starożytnej Grecji z mocy pijawek korzystał bardzo często Hipokrates. W medycynie Wschodu, w krajach islamskich pomimo ogromnego strachu przed nadmiernym krwawieniem była to najbardziej popularna metoda. W Europie technika ta szczególnie znana była w okresie renesansu i w okresie Brusseizmu. Obecnie znowu powraca do łask. Uznawana jest za jedną z najbardziej popularnych metod w Szwajcarii, Niemczech i w USA.
Jak to działa ?
Pijawki działają poprzez substancje działające w makro i mikro krążeniu. Działają: przeciwobrzękowo, przeciwchemicznie, trombolitycznie. W skład wydzieliny gruczołów ślinowych pijawki wchodzi ponad 150 substancji leczniczych i ciągle odkrywane są nowe. Pod koniec XX w. stworzono syntetyczną hirudynę, próbowano zastosować ją w leczeniu. Była to nieudana próba, w leczeniu działa jedynie hirudyna naturalnego pochodzenia. Natura znowu okazała się nieodgadniona. Działanie substancji gruczołów ślinowych pijawki są bardzo szerokie. Działają między innymi:
- przeciwobrzękowo,
- przeciwzapalnie,
- bakteriostatycznie,
- przeciwbólowo,
- eliminują zaburzenia mikrokrążenia,
- naprawiają uszkodzone mikronaczyńa płatów skórnych i narządów,
- redukcją ciśnienie tętnicze,
- powodują wzrost aktywności układu immunologicznego,
- detoksykują cały organizm,
- redukują powikłania udarami i zawałami,
- działają przeciwmiażdżycowo,
- przyśpieszają metabolizm,
- likwidują objawy menopauzy.
Obecnie wiele osób z którymi rozmawiałam boi się tego typu zabiegów, zupełnie niepotrzebnie. Zagranicą szczególnie u naszych sąsiadów w Niemczech terapia ta jest bardzo popularna i zakwalifikowana jest jako terapia ściśle medyczna.
Jak wygląda pierwsza wizyta i czy pożerają nas żywcem pijawki :)? O tuż muszę Was rozczarować żadnej krwawej jadki nie ma i nie będzie. Na pierwszej wizycie dokonywany jest wywiad. Czas trwania to około 1h. Wywiad jest bardzo dokładny. Podczas wywiadu pacjent zostaje również poinformowany jak ma się zachować po sesji i jakie mogą wystąpić dolegliwości, a także jak ma sobie z nimi radzić. To właśnie tutaj dany pacjent zostaje zakwalifikowany bądź nie. Każdy pacjent powinien posiadać aktualne badanie krwi. Po przebytym wywiadzie pacjent dopiero umawiany jest na wizytę.
Jak już zostaliśmy zakwalifikowani na zabieg, nadszedł nasz czas właściwej wizyty, pora zmierzyć się z lękiem – którym większość osób ma. Musimy wiedzieć, że pijawki nie gryzą, one się delikatnie wkuwają. Praktycznie nic to nie boli. Nie wypijają też dużo krwi, jest zupełnie na odwrót. Zabieg trwa od 15 do 90 minut. Średnio 45 minut. Zależy głównie od miejsca przyłożenia pijawki. Terapię należy kontynuować przez 4-5 tygodni. W wyjątkowych sytuacjach dłużej. Po okresie 3-6 miesięcy kurację należy powtórzyć. Ilość używanych pijawek podczas jednego zabiegu 1-8. Jednak najczęściej do 4 szt. Pacjent po zakończeniu zabiegu powinien wstrzymać się od jakiejkolwiek pracy fizycznej i postępować według instrukcji terapeuty. Kolejnym ostatnim krokiem jest opatrunek.
Jeśli chodzi o maseczkę z krwi. To dla osób chcących zastosować naturalny botoks wizyty wyglądają tak samo, tylko ilość pijawek to 2. Po odpadnięciu z miejsca przyczepienia z danej pijawki wyciska się krew. Następnie rozsmarowujemy ją na te części ciała, gdzie skóra jest mało elastyczna i chcemy przywrócić jej jędrność.
Jakich używam pijawek ?
Pijawki na, których pracuję to H. verbana i H. medicinalis. Są to pijawki laboratoryjne. Każda partia pijawek otrzymuje swój certyfikat, który jest do okazania pacjentowi. Każda pijawka wykorzystywana jest jednorazowo. Po zakończeniu zabiegu pijawkę się usypia i uśmierca w alkoholu niskoprocentowym przy pacjencie.
Wskazania:
- choroby układu sercowo naczyniowego,
- choroby układu oddechowego,
- zapalenie żołądka,
- choroby zapalne wątroby, dróg żółciowych,
- choroby neurologiczne,
- choroby naczyń,
- choroby zapalne żeńskich narządów rozrodczych,
- choroby układu moczowo płciowego,
- choroby oczu,
- choroby skóry,
- choroby układu hormonalnego,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- choroby uogólnione,
- problemy metaboliczne,
- cofanie skutków starzenia.
Przeciwwskazania:
- choroby związane z zaburzeniem krzepnięcia,
- niedokrwistość,
- białaczka,
- owrzodzenia i nowotwory układu pokarmowego,
- ostra choroba gorączkowa, z niepewnym rozpoznaniem,
- podostre bakteryjne zapalenia wsierdzia,
- czynna gruźlica,
- stan ostrego psychicznego pobudzenia,
- nietrzeźwość,
- kacheksja,
- niedociśnienie tętnicze,
- ciąża,
- stan po operacji mózgu i kręgosłupa,
- indywidualne nietolerancje na pijawki.
-
Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną, zadzwoń lub napisz maila.
Joanna Śledziona – FitLineFood
📞781 994 306
asia@fitlinefood.pl