Od dawna wiadomo, że spożywanie pokarmów ma wielki wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ma to jeszcze większe znaczenie w dzisiejszym życiu, w którym spożywamy ogromną ilość przetworzonych produktów żywnościowych. Średnio na alergie pokarmowe cierpi 2%
Nietolerancji pokarmowej towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Często pojawiają się po pewnym czasie od spożycia danego surowca, co utrudnia stwierdzenie, który produkt na nas źle wpływa (np: mleko czy chleb spożyte jednego dnia mogą powodować ból stawów za 3 dni). Objawy nietolerancji mogą się pojawić do trzech dni po spożyciu nietolerowanego surowca i utrzymywać się tygodniami. W celu określenia szkodliwego surowca niezbędne jest wykonanie badania.
Dieta nie zawierająca pokarmów stwarzających problemy często wystarczy aby zapobiec objawom. U większości osób objawy nietolerancji pokarmowej ulegają zmniejszeniu wciągu jednego do trzech miesięcy po odstawieniu szkodliwych pokarmów.
Najczęstsze objawy nietolerancji:
- Oddechowe- nieżyt nosa, zapalenie zatok, astma.
- Mięśniowe- zapalenie stawów, bóle stawów, bóle mięśni, osłabienie.
- Ze strony przewodu pokarmowego- wymioty, wzdęcia, nudności, zaparcia, biegunki, kolka, problemy z utrzymaniem wagi.
Mogą również wystąpić objawy związane z:
- Ośrodkowym układem nerwowym- migrena, ból głowy, zaburzenia koncentracji, zmiana nastroju, depresja, lęk, zmęczenie, nadmierne pobudzenie.
- Dermatologiczne – pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, swędzenie skóry i inne wysypki.
Po uzyskaniu wyników możemy wprowadzić zmiany do swoich zwyczajów żywieniowych.
Zaleca się eliminacje produktów, które dały łagodną umiarkowaną i silną reakcję na co najmniej 3 miesiące.
Musimy pamiętać:
Przy eliminacji danego produktu z diety należy starać się go zastąpić innym z tej samej grupy, na którym w teście nie występuje nietolerancja pokarmowa. Należy zawsze sprawdzać etykietę gotowych produktów. Mogą w nich wystąpić produkty na które mają Państwo nietolerancję.
Poniżej przedstawiam kilka pokarmów, na które występuje najczęściej nietolerancja. Wskażę również miejsca w jakich innych produktach pokrewnych może występować dany surowiec.
- Występowanie mleka:
w wypiekach, ziemniakach puree, zaprawianych zupach, gotowych posiłkach, przetworzonych mięsach i kiełbasach, gotowych przekąskach, czekoladzie, wyrobach cukierniczych, kremie, ciastach, sosach, jogurcie, lodach, tłuszczach do smarowania. - Pszenica jest dodawana do niektórych produktów ziołowych i przypraw, występuje również:
w hamburgerach, frytkach, kiełbasach, wołowinie w konserwie, pizzy, gotowych sosach, kostkach bulionowych, proszkach do pieczenia, lodach, batonach czekoladowych, ciastach, piwie, wódkach, fast foodach.
Kochani nikt o nasze zdrowie nie zadba lepiej niż my sami…..
Tags: nietolerancja pokarmowa, testy